Krzycko Małe leży 11 km od Leszna.
Parafia powstała w XIIw.

Krzycko należało do rozległych posiadłości Kotwiczów-Krzyckich.
Tu urodził się i wychowywał Andrzej Krzycki (1482-1537) Prymas Polski, poeta, humanista. Ochrzczony był w kościele krzyckim, pochowany jest w katedrze gnieźnieńskiej.

W roku 2002 ks. abp Stanisław Gądecki poświecił spiżową tablicę na frontonie kościoła z okazji 520 rocznicy urodzin Andrzeja Krzyckiego.

W roku 2003 miejscowy proboszcz zebrał i opracował małą monografię: ”Zarys dziejów parafii Krzycko Małe” przybliżając parafianom historię parafii i biografię Andrzeja Krzyckiego.

Obecny kościół zbudowano w roku 1892, a w dwa lata później został konsekrowany przez abpa poznańskiego F.Stablewskiego.

Kościół zbudowany jest z cegły klinkierowej, w stylu neogotyckim, według projektu niemieckiego architekta A.Langego z Wrocławia.

Gmina Święciechowa zakwalifikowała kościół krzycki do najcenniejszych zabytków gminy.

Polonista p. Leszek Barszcz z Krzycka Wielkiego jest autorem pozycji: „Andrzej Krzycki - poeta, dyplomata, prymas”. Na podstawie tego dzieła p. Leszek Barszcz obronił prace doktorską na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie.

Na terenie gminy Włoszakowice okresowo są przeprowadzane sympozja, konkursy recytatorskie związane z Prymasem i poetą Andrzejem Krzyckim.