Pielgrzymki

PIELGRZYMKA DO KRAKOWA

WADOWICE - ŁAGIEWNIKI - KRAKÓW

TERMIN: 13.09 - 15.09.2017

PROGRAM RAMOWY 3 DNI

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd z Krzycka Małego we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Wadowic. Nawiedzenie świątyni, w której Karol Wojtyła otrzymał chrzest - Bazyliki Ofiarowania NMP. Następnie zwiedzanie muzeum - domu rodzinnego Papieża Jana Pawła II. Misją muzeum jest upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Świętego. Następnie przejazd do Krakowa - miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r. jako jeden z 12 najcenniejszych obiektów świata. Udamy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Nawiedzimy kaplicę Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz nową Bazylikę Bożego Miłosierdzia, konsekrowaną przez papieża św. Jana Pawła II w 2002 roku a także Centrum św. Jana Pawła II z sanktuarium. Msza św. Obiadokolacja i nocleg w Krakowie lub okolicach.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Zwiedzanie Krakowa rozpoczniemy od spaceru Drogą Królewską. Zobaczymy: Bazylikę św. Floriana, w której od 1949 roku sprawował posługę młody wikary ks. Karol Wojtyła, Barbakan, bramę i ulicę Floriańską, Stary Rynek z Sukiennicami, pomnik Adama Mickiewicza, wieżę ratuszową, kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, romański kościół św. Wojciecha, Piwnicę pod Baranami. Czas wolny. Kolejno dalszy spacer ?Szlakiem Jana Pawła II?. Przejście do ul. Franciszkańskiej: Pałac Biskupów Krakowskich, pomnik papieża Jana Pawła II. Następnie udamy się do wyjątkowego ogrodu miejskiego - Planty - otaczającego najstarszą część Krakowa. Planty są równocześnie jednym z większych krakowskich parków o powierzchni ok. 20 ha. Podzielono je na 8 ogrodów, których nazwy odnoszą się do położonych w sąsiedztwie obiektów i miejsc: Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Wawel, Gródek, Stradom. Spacer alejkami ogrodu. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd w okolice Wzgórza Wawelskiego. Nawiedzimy gotycką katedrę p.w. św. Wacława i św. Stanisława. Pośrodku katedry znajduje się konfesja z doczesnymi szczątkami św. Stanisława. W pobliżu znajdują się także gotyckie nagrobki królów, m.in. Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły, a wokół osiemnaście kaplic grobowych królów i biskupów. Perełką katedry jest renesansowa kaplica pw. WNMP zwana Zygmuntowską, wzniesiona w XVI wieku, z charakterystyczną złotą kopułą. Wejdziemy na wieżę, gdzie zawieszono szereg dzwonów, z największym - ważącym 8 ton, dzwonem Zygmunta z 1521 roku. Nawiedzimy podziemia katedry - nekropolię polskich królów i bohaterów narodowych. Zobaczymy również Zamek Królewski (z zewnątrz). Przejście w pobliże kościoła św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa Ojców Paulinów na Skałce. Świątynia od wieków jest miejscem kultu św. Stanisława ze Szczepanowa. Tradycja głosi, że właśnie w tym kościele sprawując Najświętszą Ofiarę bp Stanisław poniósł męczeńską śmierć z ręki króla Bolesława Śmiałego. Udamy się także do krypty pod kościołem, gdzie zostali pochowani zasłużeni Polacy, m.in. Jan Długosz, Wincenty Pol, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, czy Czesław Miłosz. Kolejno udamy się do dzielnicy Kazimierz, łączącej kultury polską i żydowską. Tutaj, niedaleko od licznych synagog, powstały piękne kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała. Zobaczymy historyczne centrum, plac Wolnica z ratuszem, a także plac Nowy i ulicę Szeroką. Wyjazd w drogę powrotną. Obiad pożegnalny. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

ZAPEWNIAMY:
UWAGI:
PIELGRZYMKA DO SANKTUARIÓW MARYJNYCH

PRAGA - WIEDEŃ - MARIAZELL - PASAWA - ALTOETTING - MONACHIUM - RATYZBONA

TERMIN: 17 - 22.08.2017

PROGRAM RAMOWY 6 DNI

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd z Poznania w godzinach porannych. Przejazd do Pragi. Spacer po mieście. Przejście mostem Karola na Stare Miasto. Zobaczymy m.in. Rynek Staromiejski, Ratusz z Wieżą Zegarową, zabytkowe kamienice z gotyckimi i renesansowymi fasadami, gotycki kościół Tyński, Pałac Goltz-Kinskich, Nowy Ratusz, Parlament. Czas wolny w okolicach Vaclawskie Namesti. Wieczorem - udział w spektaklu "Fontanna Kriżikowa" - piękna kompozycja światła, muzyki i wody. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie "Złotej Pragi" rozpoczniemy od barokowego klasztoru Norbertanów z pięknym kościołem i biblioteką na Strachowie. Panorama miasta z ogrodów klasztornych. Następnie udamy się na Hradczany - "królewską" dzielnicę na zachodnim brzegu Wełtawy sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, Pałac Czerninów, a następnie zamek praski katedra św. Wita ze słynnymi Złotymi Wrotami, Stary Pałac Królewski z salą Władysławowską, Bazylika i klasztor św. Jerzego, Złota Uliczka z wieżą Deliborka, Belweder Królowej Anny i ogrody zamkowe. Przejście do dzielnicy Mała Strana. Nawiedzimy Kościół Marii Panny Zwycięskiej należący do Karmelitów z cudownym Praskim Dzieciątkiem. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Brna.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do stolicy Austrii położonej nad Dunajem. Udamy się na wzgórze Kahlenberg, z którego można podziwiać panoramę Wiednia. Nawiedzenie "sanktuarium pielgrzymów polskich" - kościoła pw. św. Józefa. Następnie zwiedzanie miasta objazd Ringiem - reprezentacyjną arterią Wiednia kościół wotywny - wybudowany jako podziękowanie za uratowanie życia cesarzowi podczas zamachu, uniwersytet, teatr zamkowy, ratusz z parkiem, gmach parlamentu, pałac sądownictwa, plac Marii Teresy z pomnikiem, Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Przyrodnicze, Opera Narodowa, Karlsplatz kościół św. Karola, Schwarzenbergerplatz, Austriackie Centrum Sztuki Zdobniczej, Belweder. Spacer malowniczymi uliczkami wiedeńskiej Starówki gotycka katedra św. Stefana, plac Graben z Kolumną Morową - zbudowaną na pamiątkę ocalenia miasta i jego mieszkańców od epidemii, dziedzińce cesarskiej rezydencji Hofburg. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Mariazell.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do atrakcyjnie położonego w Alpach sanktuarium Madonny z Mariazell, nazywanej Wielką Matką Łaskawą Austrii, Możną Panią Węgier oraz Matką Narodów Słowiańskich, co świadczy o wielonarodowościowym charakterze tego sanktuarium. Według starej tradycji, figurka Maryi ubrana jest w pięknie zdobioną suknię. Bez niej wystawiana jest tylko w dni patronalne, tj. 8 września (Narodzenie Najświętszej Maryi Panny) i 21 grudnia (dzień założenia Mariazell). Papież Jan Paweł II odwiedził Bazylikę w Mariazell 13 września 1983 r., natomiast Benedykt XVI 8 września 2007 r. Następnie nawiedzimy największe w Niemczech Sanktuarium Maryjne. Przejeżdżając przez łagodne doliny oraz romantyczne wioski, dotrzemy do Pasawy - miasta trzech rzek, gdzie Inn i Ilz łączą się z Dunajem w jedną rzekę. Nawiedzimy sanktuarium "Maryjo Pomóż" oraz katedrę św. Szczepana ze wspaniałymi organami. Zobaczymy zamek (z zewnątrz) w którym przebywał Napoleon oraz inne atrakcyjne obiekty miasta. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Altoetting.

DZIEŃ 5
Śniadanie. Udamy się na zwiedzanie miasta. Nawiedzimy kaplicę Łask z IX w., w której znajduje się słynna rzeźba Czarnej Madonny. Zobaczymy kościół św. Konrada oraz Bazylikę św. Anny, w której Joseph Ratzinger odprawił uroczystą Mszę Świętą z okazji 500-lecia podróżowania do Altotting. Na Kappelplatzu zobaczymy także barokową fontannę Madonny oraz kościół św. Magdaleny z XVIII w. Na placu Brata Konrada zatrzymamy się przed posadzoną przez Jana Pawła II "Lipą Papieską". Przejazd do Monachium. Odwiedzimy miejsca związane z pobytem i działalnością Józefa Ratzingera: Kolumnę Mariensaule, wzniesioną ku czci Matki Bożej w 1638 roku, przy którym Benedykt XVI pożegnał się przed wyjazdem do Rzymu, kościół św. Piotra z dzwonnicą gotycką katedrę NMP - siedzibę Arcybiskupa Monachium i Fryzyngi. Na placu Marii zobaczymy Stary i Nowy Ratusz ze słynnym kurantem oraz Fontannę Rybną, następnie - kościoły Bergersal i św. Marcina, Pałac Holstein, zimową rezydencję Wittelsbachów. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do średniowiecznego miasta położonego nad Dunajem - Ratyzbony. Najpiękniejszy widok rozpościera się z XII-wiecznego kamiennego mostu. Zobaczymy m.in. Katedrę św. Piotra - najwspanialszą gotycką budowlę w Bawarii, Eselturm, Stary Ratusz, benedyktyńskie opactwo św. Emmerama z VIII w.: kościół główny, mały kościół parafialny św. Ruperta i wieżę dzwonniczą. Zobaczymy także pałac rodu Thurn und Taxis oraz pozostałości dawnych fortyfikacji rzymskich Porta Pretoria. Wyjazd w drogę powrotną. Obiad pożegnalny. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

ZAPEWNIAMY:
UWAGI: